3 sposoby na zabawę z Flashcards w domu

Z zawodu jestem nauczycielem angielskiego, ale ta praca już mnie nie satysfakcjonuje. Cały problem z językiem polega na tym, że języka się nie uczymy. To nie historia, geografia, nie zapamiętujemy dat i faktów. Język naturalnie przyswajamy. Tutaj ważna jest dobra zabawa, wyobraźnia i regularność. Dlatego po kilku latach uczenia tego języka doszłam do wniosku, że pójdę w innym kierunku – pokazania rodzicom, że języki są fajne i że warto spróbować w domu.

Wiele osób wciąż ma przekonanie, że jak dziecko się bawi to nic nie robi i niczego się nie nauczy. Rodzice robią dziwne miny, kiedy słyszą, że dziecko uczy się poprzez zabawę. Jakby nie było to oczywiste, że karty pracy i uczenie się na pamięć daje minimalne rezultaty. Ale widocznie tak już z pokolenia na pokolenie przekazuje się błędne przekonania o tym czy jest przyswajanie języka.

Problem polega na tym, że dziecko uczone tylko w systemie szkolnym będzie potrafiło napisać kartkówkę czy sprawdzian, a jednocześnie będzie się obawiało cokolwiek powiedzieć po angielsku. A umiejętne posługiwanie się językiem to przede wszystkim mówienie i myślenie w danym języku. Dlatego licealiści czy studenci wciąż szukają korepetycji, żeby przynajmniej trochę porozmawiać, bo w systemie edukacji tego najbardziej brakuje.

Zawsze będę to powtarzać, że najlepszy czas na przyswajanie języka jest od urodzenia do 6 roku życia. Dlatego warto, by jak najwięcej rodziców miało tę świadomość i sami decydowali, czy języki są dla nich na tyle ważne, że chcą je rozwijać w domu czy nie. Dlatego na blogu znajdziecie pomoce nie tylko do metody Domana, ale też przede wszystkim do rozwijania języków. Najpierw skupimy się na angielskim, a potem rozszerzymy jeszcze o niemiecki i hiszpański. Tych dwóch ostatnich języków uczę się sama w formie zabawy 😉 Jak te metody działają i mi odpowiadają, to dlaczego by nie. Natomiast nigdy nie działały na mnie metody „szkolne”.

W tym poście przygotowałam zestawy Flashcards czyli obrazek plus słowo. Tematy tych zestawów to:

  • Autumn (jesień)
  • Weather (Pogoda)
  • Vegetables (warzywa)
  • Fruit (owoce)

Dzieci uczą się dzięki obrazkom. Jak pracować z flashcards? Poniżej 3 najprostsze metody:

Sposób 1

Rozkładamy flashcards na dywanie obok siebie – 3-4 wyrazy, nie więcej. Po kolei powtarzamy słówka i prosimy dziecko, by schowało jeden obrazek. Próbujemy zgadnąć którego obrazka (wyrazu) brakuje. Możemy oczywiście udawać, że nie pamiętamy i prosić dziecko o pomoc w odgadnięciu. Z czasem gramy wspólnie – jeden obrazek chowa dziecko, potem rodzic i tak na przemian. Ta zabawa może trwać tak długo dopóki dziecko się nie znudzi, ale zazwyczaj 5 -10 minut.

Sposób 2

Rozkładamy flashcards na dywanie i powtarzamy wyrazy. Zaczynamy od 3-4, potem można zwiększać codziennie o 1 lub 2.

Rozwieszamy flashcards w różnych miejscach w domu. Mówimy wyraz i prosimy dziecko o podejście do obrazka.

Sposób 3

Tworzymy ścienną mapę myśli

Możemy do tego wykorzystać ścianę. Ja miałam dosyć długo tablicę korkową, bardzo dużych rozmiarów i świetnie się sprawdzała. Wybieramy wyrazy w danej kategorii i przywieszamy je na tablicy. Kolejnego dnia prosimy dziecko, by u samej góry były jesienne zwierzątka. Następnego dnia na przykład warzywa i owoce jesienne. Potem na przykład – Co kojarzy Ci się z deszczowym dniem? Wtedy dziecko powinno u góry umieścić deszcz (rain) oraz parasolkę (umbrella). Im więcej wyrazów wprowadzimy tym ciekawiej można mieszać. Wyrazy u samej góry można też wykorzystać do przypominania kolorów, przeciwieństw, liczenia itp.

Zrobiłam Flashcards ze słowami, a nie tylko same obrazki, ponieważ przy dużej ekspozycji na nie, dziecko samo przyswoi też pisownię wyrazów i w przyszłości nie będzie miało z nią problemu. Dzieci w wieku od urodzenia do 6 lat mają pamięć fotograficzną i zapamiętują wyrazy jak obrazy. W tym okresie dominuje prawa półkula mózgowa, odpowiedzialna za kreatywność, robi ona zdjęcia informacjom i je przechowuje. Dlatego dajcie znać czy flashcards Wam się podobają i czy wykorzystacie je w swoich domach. Do tego mocno Was zachęcam!

Autumn flashcards

Weather Flashcards

Fruits Flashcards

Vegetables Flashcards

Napisz komentarz